Lyssna Insia

Vatten och avlopp

Vatten är vårt viktigaste livsmedel.

Bor du i tätorten eller i någon av kommunens större byar har du troligen tillgång till kommunalt vatten och avlopp.

Om du bor utanför tätorten eller större by får du ordna eget dricksvatten och avlopp. Du ansvarar då själv för vattenkvaliteten i brunnen och att ditt avlopp fungerar som det ska.

Avloppsvatten innehåller näringsämnen och bakterier som kan förorena vattenbrunnar, ge störande lukt och sämre bad- och fiskevatten. Det är därför viktigt att alla har en bra rening av sitt avloppsvatten innan det släpps ut i naturen.

Läs mer

Länk till anlägga ett avlopp 

Länk till köpa hus med eget avlopp 

Länk till Allmänna bestämmelser om vatten och avlopp i Dorotea kommun (ABVA)

 

Uppdaterad den 11 mars 2021

Länk till Felanmälan

Teknik och service

Chef Teknik och service
Joakim Jonsson
Telefon: 0942 - 141 36
joakim.jonsson@dorotea.se
Drift- och underhållsansvarig GVA
Hans Sandström
Telefon: 0942 - 140 18
hans.sandstrom@dorotea.se
Renhållningsansvarig
Andreas Karlsson
Telefon: 0942 - 140 48
andreas.karlsson@dorotea.se
Kommunens fastigheter
Förvaltas av Doroteahus i Dorotea AB
Telefon: 0942 - 140 55
felanmalan.fastighet@dorotea.se
Mät- och GIS-ingenjör
Erik Bryntesson
Telefon: 073 - 435 08 50
erik.bryntesson@dorotea.se
Samhällsbyggnadsingenjör
Per Nilsson
Telefon: 0942-140 47
per.nilsson@dorotea.se
Administratör VA, Renhållning
Britta Björklund
Telefon: 0942 - 140 24
britta.bjorklund@dorotea.se
Administratör, Fastigheter
Tina Mårtensson
Telefon: 0942 - 140 71
tina.martensson@dorotea.se


Miljö & Bygg

Expedition Miljö & Bygg
Telefon: 0942 - 141 61
miljo.bygg@dorotea.se

Miljö- och byggchef
Nicke Grahn
Telefon: 0942 - 141 63
nicke.grahn@dorotea.se

Byggnadsinspektör
Tommy Larsson
Telefon: 0942 - 141 60
tommy.larsson@dorotea.se
 
Miljöinspektör
Jörgen Sikström
Telefon: 0942 - 141 62
jorgen.sikstrom@dorotea.se

Livsmedelsinspektör
Sker via tjänsteköp av Lycksele kommun.