Torg och allmänna platser

Allmän plats är gator, vägar, parker, torg, cykelvägar eller annat område som enligt detaljplan är avsett för ett gemensamt behov.

För att kunna driva någon typ av verksamhet eller genomföra någon slags aktivitet på allmän plats krävs det polistillstånd.

I Dorotea kommun finns det en plats för torghandel, torget utanför kommunhuset. All torghandeln i kommunen styrs av lokala ordningsföreskrifter för torghandel i Dorotea kommun. För att driva torghandeln krävs det inget polistillstånd. 

Uppdaterad den 15 april 2021

Teknik och service

Chef Teknik och service
Pierre Danielsson
Telefon: 0942-141 36
pierre.danielsson@dorotea.se
VA-ingenjör
Thord Dahlberg (börjar 2022-06-07)
Telefon: 0942 - 140 18
thord.dahlberg@dorotea.se

Driftledare Östra
Ronny Andersson
Telefon: 070-283 28 50
ronny.andersson@dorotea.se

Samhällsbyggnadsingenjör
/Driftledare Västra
Per Nilsson
Telefon: 0942-140 47
per.nilsson@dorotea.se

Renhållningsansvarig
Andreas Karlsson
Telefon: 0942 - 140 48
andreas.karlsson@dorotea.se
Kommunens fastigheter
Förvaltas av Doroteahus i Dorotea AB
Telefon: 0942 - 140 55
felanmalan.fastighet@dorotea.se
Mät- och GIS-ingenjör
Erik Bryntesson
Telefon: 0942-141 33
erik.bryntesson@dorotea.se
Administratör VA, Renhållning
Britta Björklund
Telefon: 0942 - 140 24
britta.bjorklund@dorotea.se
Administratör, Fastigheter
Matilda Söderberg
Telefon: 0942 - 140 71
matilda.soderberg@dorotea.se