Näringslivsenheten

På Näringslivsenheten arbetar vi med att utveckla och stötta Doroteas näringsliv.

Vi driver näringslivsfrågor, erbjuder rådgivning åt företag och fungerar som en lots mellan näringslivet och kommunen. Välkommen att hälsa på oss på vårt kontor på Storgatan 40.

Uppdaterad den 14 juli 2020

Näringslivsenheten

Näringslivsutvecklare
Gabriel Holmlund
0942-140 80
gabriel.holmlund@dorotea.se

Projektledare för Gröna Jobb
Thommy Persson
070-508 56 44
thommy.persson@dorotea.se

Projektledare för NiMR
Anders Karlsson
073-053 01 92
anders.karlsson@dorotea.se

Kommunikatör för näringslivsenheten
Hanna Gimbergsson
073-803 70 45
hanna.gimbergsson@dorotea.se

Projektledare för Lapplands Sydport
Ulrika Stenberg
Tel: 073-023 48 58
ulrika.stenberg@dorotea.se

Projektledare för Digitala Steget
Jennie Larsson
Tel: 070-301 36 53
jennie.larsson@hemavantarnaby.se