Lyssna Insia

Mark och lokaler

Behöver du mark eller lokal till din näringsverksamhet?

Vi på Tekniska enheten hjälper dig gärna med att: 

  • arrendera mark
  • hitta lediga lokaler för näringsverksamhet
  • hitta lediga industritomter. 

Ska du köpa en fastighet?

Då är det viktigt att du tar reda på om det finns någon förorening inom fastigheten. Om du köper en förorenad fastighet kan du nämligen bli ansvarig för att undersöka och sanera den. Läs mer om förorenade områden

Har du andra frågor om mark och lokaler? Tveka inte att höra av dig till oss! Du hittar våra kontaktuppgifter till höger om du surfar på dator och nedan om du surfar med mobil eller surfplatta. 

Uppdaterad den 15 november 2019

Teknik och service

Teknik och service chef
Bengt Svensson
Telefon: 0942 - 140 48
bengt.svensson@dorotea.se

Drift- och underhållsansvarig GVA
Hans Sandström
Telefon: 0942 - 140 18
hans.sandstrom@dorotea.se
 
Drift- och underhållsansvarig kommunens fastigheter
Håkan Wikström
Telefon: 0942 - 140 55
hakan.wikstrom@dorotea.se
Mät- och utredningsingenjör
Vakant
Telefon: 0942 - 140 47
VA- och renhållningsingenjör
Pierre Danielsson
Telefon: 070 - 283 28 53
pierre.danielsson@dorotea.se
Administratör
Britta Björklund
Telefon: 0942 - 140 24
britta.bjorklund@dorotea.se
Administratör

Telefon: 0942 - 140 71

Näringslivsenheten

Näringslivsutvecklare
Gabriel Holmlund
Tel: 0942-140 80
gabriel.holmlund@dorotea.se

Projektledare för NiMR
Anders Karlsson
Tel: 073 - 053 01 92
anders.karlsson@dorotea.se

Kommunikatör/Projektledare för Digitala Steget
Hanna Gimbergsson
Tel: 073 - 803 70 45
hanna.gimbergsson@dorotea.se

Projektledare för Lapplands Sydport
Ulrika Stenberg
Tel: 073 - 023 48 58
ulrika.stenberg@dorotea.se

 

Miljö & Bygg

Expedition Miljö & Bygg
Telefon: 0942 - 141 61
miljo.bygg@dorotea.se

Miljö- och byggchef
Nicke Grahn
Telefon: 0942 - 141 63
nicke.grahn@dorotea.se

Byggnadsinspektör
Per Nilsson
Telefon: 0942 - 141 60
per.nilsson@dorotea.se

Byggnadsinspektör
Erik Palmqvist
Telefon: 0942 - 141 11
erik.palmqvist@dorotea.se
 
Miljöinspektör
Jörgen Sikström
Telefon: 0942 - 141 62
jorgen.sikstrom@dorotea.se

Livsmedelsinspektör
Vakant

Doroteahus

VD
Lars-Göran Nilsson
Telefon: 0942 - 140 44
Uthyrning/Administratör
Karin Svensson
Telefon: 0942 - 140 40
karin.svensson@dorotea.se
Ekonom
Helen Skoglund
Telefon: 0942 - 140 43
helen.skoglund@dorotea.se