Lyssna

Mark och lokaler

Kommunen hjälper till med lokaler och tomter för bland annat industriproduktion, handel- och service.

Hyra mark

Om du är intresserad av att arrendera kommunens mark eller behöver en handelstomt så kontakta gärna Tekniska enheten så hjälper vi dig vidare.

Lediga lokaler

Ska du etablera dig i Dorotea kommun och söker lokaler? Kontakta Tekniska enheten så hjälper vi dig vidare!

Lediga tomter för industrier

Kontakta oss på Tekniska enheten du har frågor eller vill veta mer.

Ska du köpa en fastighet?

Om du ska köpa en fastighet är det viktigt att du tar reda på om det finns någon förorening inom fastigheten. Köper du en förorenad fastighet kan du bli ansvarig för att undersöka och sanera den.

Läs mer om förorenade områden

Uppdaterad den 13 oktober 2017

Tekniska enheten

Teknisk chef
Bengt Svensson
Telefon: 0942 - 140 48
bengt.svensson@dorotea.se

Drift- och underhållsansvarig GVA
Hans Sandström
Telefon: 0942 - 140 18
hans.sandstrom@dorotea.se
 
Drift- och underhållsansvarig kommunens fastigheter
Håkan Wikström
Telefon: 0942 - 140 55
hakan.wikstrom@dorotea.se
Mät- och utredningsingenjör
Bo Stenborg
Telefon: 0942 - 140 47
bo.stenborg@dorotea.se
VA- och renhållningsingenjör
Joakim Jonsson
joakim.jonsson@dorotea.se
Fakturafrågor, flyttanmälningar etc
Britta Björklund
Telefon: 0942 - 140 24
britta.bjorklund@dorotea.se
Administratör
Tina Mårtensson
Telefon: 0942 - 140 71
tina.martensson@dorotea.se

Näringslivsenheten

Affärscoach
Gabriel Holmlund
Mobil: 072 500 58 16
gabriel.holmlund@dorotea.se

Kommunikatör
Sara Eliasson
Mobil: 072 734 02 06
sara.eliasson@dorotea.se

Miljö & Bygg

Expedition Miljö & Bygg
Telefon: 0942 - 141 61
miljo.bygg@dorotea.se

Miljö- och byggchef
Nicke Grahn
Telefon: 0942 - 141 63
nicke.grahn@dorotea.se

Byggnadsinspektör
Per Nilsson
Telefon: 0942 - 141 60
per.nilsson@dorotea.se
 
Miljöinspektör
Jörgen Sikström
Telefon: 0942 - 141 62
jorgen.sikstrom@dorotea.se

Livsmedelsinspektör
Vakant

Doroteahus

VD
Lars-Göran Nilsson
Telefon: 0942 - 140 44
Uthyrning/Administratör
Karin Svensson
Telefon: 0942 - 140 40
karin.svensson@dorotea.se
Ekonom
Helen Skoglund
Telefon: 0942 - 140 43
helen.skoglund@dorotea.se