Näringslivsnytt

I nyhetsbrevet Näringslivsnytt får du viktiga upplysningar från kommunen. Du kan också läsa om satsningar på näringslivet och om kommande händelser för dig som företagare. Näringslivsnytt ges ut fyra gånger per år, i slutet av varje kvartal.

Näringslivsnytt är ett led i vår satsning för att förbättra företagsklimatet i kommunen. Vårt mål är att du som företagare ska känna dig stöttad och lyft av kommunen, och där är transparens och god information två av grundstenarna.

Om du har problem att läsa pdf-dokumenten är du välkommen att höra av dig till oss så hjälper vi dig. 

2021

Nyhetsbrev mars 2021

Nyhetsbrev juli 2021

Nyhetsbrev oktober 2021

2020

Nyhetsbrev december 2020

Nyhetsbrev september 2020

Nyhetsbrev juli 2020

Nyhetsbrev mars 2020

2019

Nyhetsbrev december 2019

Nyhetsbrev juni 2019

Nyhetsbrev mars 2019

2018

Nyhetsbrev december 2018

2017

Nyhetsbrev februari 2017

2016

Nyhetsbrev oktober 2016

Nyhetsbrev september 2016

Nyhetsbrev augusti 2016

Nyhetsbrev juni 2016

Nyhetsbrev mars 2016

Uppdaterad den 25 oktober 2021

Länk till Företagsbesök

Näringslivsenheten

Näringslivsutvecklare
Gabriel Holmlund
0942-140 80
gabriel.holmlund@dorotea.se

Projektledare för Gröna Jobb
Thommy Persson
070-508 56 44
thommy.persson@dorotea.se

Projektledare för NiMR
Anders Karlsson
073-053 01 92
anders.karlsson@dorotea.se

Kommunikatör för näringslivsenheten
Hanna Gimbergsson
073-803 70 45
hanna.gimbergsson@dorotea.se

Projektledare för Lapplands Sydport
Ulrika Stenberg
Tel: 073-023 48 58
ulrika.stenberg@dorotea.se

Projektledare för Digitala Steget
Jennie Larsson
Tel: 070-301 36 53
jennie.larsson@hemavantarnaby.se