Extra öppet på återvinningscentralen i Dorotea

Under V20 har vi extra öppet på Dorotea återvinningscentral för vårstädning.

Onsdagen den 18 maj har vi öppet på kvällen 17:00-20:00.

Lördag 21/5 och söndag 22/5 har vi öppet 09:00-15:00.

Torsdag och fredagen är öppet under ordinarie tider.

Extra öppet på Borgafjäll återvinningscentral

Första söndagen i maj, juni, september och oktober, 12.00-15.00.

Uppdaterad den 29 april 2022

Teknik och service

Chef Teknik och service
Pierre Danielsson
Telefon: 0942-141 36
pierre.danielsson@dorotea.se
VA-ingenjör
Thord Dahlberg (börjar 2022-06-07)
Telefon: 0942 - 140 18
thord.dahlberg@dorotea.se

Driftledare Östra
Ronny Andersson
Telefon: 070-283 28 50
ronny.andersson@dorotea.se

Samhällsbyggnadsingenjör
/Driftledare Västra
Per Nilsson
Telefon: 0942-140 47
per.nilsson@dorotea.se

Renhållningsansvarig
Andreas Karlsson
Telefon: 0942 - 140 48
andreas.karlsson@dorotea.se
Kommunens fastigheter
Förvaltas av Doroteahus i Dorotea AB
Telefon: 0942 - 140 55
felanmalan.fastighet@dorotea.se
Mät- och GIS-ingenjör
Erik Bryntesson
Telefon: 0942-141 33
erik.bryntesson@dorotea.se
Administratör VA, Renhållning
Britta Björklund
Telefon: 0942 - 140 24
britta.bjorklund@dorotea.se
Administratör, Fastigheter
Matilda Söderberg
Telefon: 0942 - 140 71
matilda.soderberg@dorotea.se