Julla Májja besöker Kraapohken Tjïelte

Nästa vecka besöker Julla Májja Kraapohken Tjïelte / Dorotea kommun 31 maj och 1 juni tillsammans med Ánne Wuolab. Grupper från skola, förskola och äldreboendet får besök på dagtid av Ánne Wuolab. Det blir även två arrangemang för allmänheten, ett i Borgafjäll och ett i Dorotea. Läs mer här om arrangemangen och om vår samiska biblioteksbuss.

Författarbesök med Ánne Wuolab:

Författaren Ánne Wuolab från Lycksele pratar om varför hon älskar att skriva på samiska, det mest exakta språket för just det som hon vill berätta om:
“Vi har till exempel två (!) verb för att säga att det är mänskligt att fela.”

Författarbesök i Borgafjäll

31 maj - kl 18.00 - 19.00
Plats: Skicenter i Borgafjäll

Författarbesök i Dorotea

1 juni - kl. 11.30 - 12.00
Plats: Biblioteket, läsesalen

Julla Májja – den samiska biblioteksbussen

Julla Májja är ett samarbetsprojekt som V8-biblioteken startat gemensamt och är finansierat av Kulturrådet. Bussen rullar i kommunerna - Sorsele, Storuman, Malå, Vilhelmina, Dorotea, Norsjö, Lycksele och Åsele. Julla Májja planerar besöken tillsammans med biblioteken och de samiska samordnarna. Bussen kommer att ha med sig ett mindre bestånd av samisk- och lokallitteratur under sina turer. Ni kan låna böcker från Julla Májja och återlämna hos närmsta lokala bibliotek.

Uppdaterad den 24 maj 2023