Lyssna Insia

Skolavslutningarna kommer ske utan anhöriga

I år kommer skolorna i Dorotea att ha annorlunda skolavslutningar än normalt, på grund av smittrisken och begränsningarna för stora grupper. Detta innebär tyvärr att alla klasser kommer ha sina avslutningar utan anhöriga.

Hela Västerbotten resonerar likadant om sina skolavslutningar. Självklart känns det ändå tråkigt att ge ett sådant här besked, eftersom både elever och anhöriga ofta ser fram emot skolavslutningen med stor förväntan. Men vi kommer att göra vårt bästa för att eleverna ändå ska få en fin och minnesvärd avslutning på skolåret.

Skolavslutningen blir fredag den 12 juni. Klasserna F – 8 kommer att ha sin avslutning klassvis under förmiddagen medan årskurs 9 har sin avslutning i kyrkan.

Uppdaterad den 15 maj 2020

Utbildning & Barnomsorg

Skolchef
Marie Blomberg
Telefon: 0942 - 141 02
marie.blomberg@dorotea.se

Rektor 4-9 samt Risbäcks fjällskola
Tona Wörlén
Telefon: 0942 - 141 01
tona.worlen@dorotea.se

Rektor F-3 samt fritidshem
Elevhälsochef
Tomas Forslund
0942 - 140 96
tomas.forslund@dorotea.se

Rektor förskola
Nicklas Nilsson
Telefon: 0942 - 141 03
nicklas.nilsson@dorotea.se

Studie- och Yrkesvägledare
Matilda Markusson
Telefon: 072 248 30 29
matilda.markusson@dorotea.se

Expedition  Strandenskolan
Telefon: 0942 - 141 00
_____________________________

Lärcentrum

Enhetsansvarig/Rektor
Margareta Skoog
Telefon: 0942 - 141 91
margareta.skoog@dorotea.se

Utbildningssamordnare
Nora Henriksson
Telefon: 0942 - 141 95
Fax: 0942 - 473 36
nora.henriksson@dorotea.se
______________________________

Ansvarig nämnd
Kommunstyrelsen
info@dorotea.se