Lyssna

Personligt ombud

Personligt ombud är till för dig som har en psykisk funktionsnedsättning orsakad av psykisk sjukdom. Du ska ha behov av stöd från socialtjänsten, sjukvården och andra myndigheter. Du ska ha fyllt 18 år samt vara skriven i Dorotea kommun.

Du som har god man eller förvaltare omfattas inte av hjälpen från personligt ombud.

Vad gör ett personligt ombud?

  • Vi lotsar dig till den hjälp du behöver.
  • Vi kan följa med dig eller ringa och skriva till olika myndigheter.
  • Tillsammans med dig ser vi till att myndigheter samverkar kring dig.

Hur fungerar det?

Ett personligt ombud är ett frivilligt och kostnadsfritt stöd som hjälper dig med de problem du själv anger. Vi beslutar inte om insatser och vi för heller inga journaler.

Du kan själv ringa eller skriva till någon av oss som är personliga ombud. Om du vill kan du ta hjälp av någon anhörig, god vän eller personal som du känner förtroende för.

Läs mer om personligt ombud i Västerbotten på povasterbotten.se

 

Uppdaterad den 1 juni 2018

Socialförvaltningen

Telefontider Sociala avdelningen
(Helgfri måndag-fredag)

Reception: 08:00-11:30
Telefon: 0942-140 66, 141 34

Socialsekreterare: 09:00-10:00
_____________________________

Socialchef
Katrin Ek
Telefon: 0942 - 141 09
Fax: 0942 - 141 26
katrin.ek@dorotea.se 
_____________________________

Hemtjänst & Handikappomsorg

Tillförordnad verksamhetschef
Therese Wallin
Telefon: 0942 - 141 51
Fax: 0942 - 141 38
therese.wallin@dorotea.se 

Tillförordnad verksamhetschef LSS
Therese Wallin
Telefon: 0942 - 141 51
Fax: 0942 - 141 38
therese.wallin@dorotea.se 
_____________________________

Äldreomsorg

Tillförordnad verksamhetschef Geriatrisk enhet

Tina Hellqvist
Telefon: 070-041 97 40
tina.hellqvist@dorotea.se

Tillförordnad verksamhetschef Demensenhet
Kajsa Arvidsson-Wallin
Telefon: 072-240 31 87
kajsa.arvidsson-wallin@dorotea.se

Tillförordnad verksamhetschef Medicinsk enhet
Kajsa Arvidsson-Wallin
Telefon: 072-240 31 87
kajsa.arvidsson-wallin@dorotea.se

Biståndshandläggare
Karin Henriksson
Telefon: 0942 - 141 42
Telefontid: Måndag - torsdag 09-10
karin.henriksson@dorotea.se

Medicinskt ansvarig sjuksköterska (MAS)
Jessica Stenvall
Telefon: 0942 - 140 75
jessica.stenvall@dorotea.se
_____________________________

Individ- och familjeomsorg

Verksamhetschef
Emelie Dufvenberg
Telefon: 0942 - 140 75
Fax: 0942 - 141 26
emelie.dufvenberg@dorotea.se

Försörjningsstöd/Budget - och skuldrådgivning
Katarina Lilja
Telefon: 0942 - 141 30
Fax: 0942 - 141 26
Telefontid: 09.00-10.00
katarina.lilja@dorotea.se
_____________________________

Integrationsenheten

Handledare
Astrid Rönnqvist
Telefon: 0942 - 141 74
Fax: 0942-141 76
Mobil: 070 511 40 28
astrid.ronnqvist@dorotea.se

Besöksadress
Villagatan 34D
917 31 Dorotea
_____________________________

Boende för ensamkommande barn och ungdomar

Föreståndare
Catarina Lindberg
Telefon: 0942 - 141 32
Mobil: 073 086 93 74
catarina.lindberg@dorotea.se
_____________________________

Gemensam

Administration
Sara Pettersson
Telefon: 0942 - 140 66
Fax: 0942 - 141 26
sara.pettersson@dorotea.se

Elisabeth Sandström
Telefon: 0942 - 141 34
Fax: 0942 - 141 26
elisabeth.sandstrom@dorotea.se

Ansvarig nämnd
Socialnämnden
social.omsorg@dorotea.se 

Socialnämndens ordförande
Gaby Bisping
Mobil: 070 359 74 39
gaby.bisping@dorotea.se