Välkommen till Lapplands Sydport!

I den sydligaste delen av Lappland ligger Dorotea kommun som erbjuder vacker natur av olika slag och som inbjuder till olika aktiviteter. Området är stort och sträcker sig från fjällets höga toppar i Borgafjäll ner mot djupa skogar och vidsträckta myrmarker.

Utforska naturen till fots, på vattnet eller med cykel eller pröva fiskelyckan i någon av områdets alla sjöar.

Du hittar även intressant och inspirerande konst, arkitektur och historia.

Turistkarta Dorotea kommun

 

Läs mer på vår turistwebb: www.lapplandssydport.se

Om du inte hittar det du söker är du välkommen att kontakta oss på turism@dorotea.se

Läs mer om Sevärdheter

Läs mer om Naturupplevelser och aktiviteter

Läs mer om Bo och äta

Läs mer om InfoPoints

 

 

 

 

Uppdaterad den 12 augusti 2021

Länk till Evenemangskalender

Länk till Turistbroschyr

Näringslivsenheten

Näringslivsutvecklare
Gabriel Holmlund
0942-140 80
gabriel.holmlund@dorotea.se

Projektledare för Gröna Jobb
Thommy Persson
070-508 56 44
thommy.persson@dorotea.se

Projektledare för NiMR
Anders Karlsson
073-053 01 92
anders.karlsson@dorotea.se

Kommunikatör för näringslivsenheten
Hanna Gimbergsson
073-803 70 45
hanna.gimbergsson@dorotea.se

Projektledare för Lapplands Sydport
Ulrika Stenberg
Tel: 073-023 48 58
ulrika.stenberg@dorotea.se

Projektledare för Digitala Steget
Jennie Larsson
Tel: 070-301 36 53
jennie.larsson@hemavantarnaby.se