Lyssna Insia

InfoPoints

En InfoPoint är en bemannad turistserviceplats utmärkt med det vit/gröna InfoPoint-märket.

Det kan till exempel röra sig om en butik, ett hotell eller restaurang som kan ge turistisk information där besökarna är. 

Infopoints i Dorotea

Näringslivskontoret/Dorotea Turistinformation
Storgatan 42
turism@dorotea.se

0942-140 63   

Öppet för besökare och tillgång till informationsmaterial dagligen 9-18. Bemannat måndag-fredag under kontorstider.

Marikes Hantverksbod
Bergsvägen 5
070-210 33 37

Dorotea blomsterhandel
Parkvägen 2
0942-100 56

Wiks lanthandel, Lajksjöberg
Storvägen 164
0942 - 310 33

Infopoints i Borgafjäll

ICA Borgafjällens lanthandel
Centrumvägen 18
0942 - 420 21

Borgafjäll Camp Borga/Johannas Fjällkrog
Avasjövägen 5
0942 - 420 42

Uppdaterad den 25 februari 2021

Länk till Evenemangskalender

Näringslivsenheten

Näringslivsutvecklare
Gabriel Holmlund
0942-140 80
gabriel.holmlund@dorotea.se

Projektledare för Gröna Jobb
Thommy Persson
070-508 56 44
thommy.persson@dorotea.se

Projektledare för NiMR
Anders Karlsson
073-053 01 92
anders.karlsson@dorotea.se

Kommunikatör för näringslivsenheten
Hanna Gimbergsson
073-803 70 45
hanna.gimbergsson@dorotea.se

Projektledare för Lapplands Sydport
Ulrika Stenberg
Tel: 073-023 48 58
ulrika.stenberg@dorotea.se

Projektledare för Digitala Steget
Jennie Larsson
Tel: 070-301 36 53
jennie.larsson@hemavantarnaby.se