Betyg

Betygen ska spegla elevernas kunskap och betygssättningen granskas särskilt i relation till skolornas resultat i de nationella proven. Betyg sätts från årskurs 6 och från årskurs 1-5 ges skriftliga omdömen terminsvis. Omdömena ska vara ett komplement vid utvecklingssamtal.

Läraren ska följa och bedöma elevernas kunskapsutveckling på ett medvetet och pedagogiskt sätt. Bedömningarna hänger samman med undervisningen och ska kartlägga och värdera elevernas kunskaper, återkoppla för lärande, synliggöra praktiska kunskaper och utvärdera undervisningen.

Elevernas kunskaper bedöms utifrån nationella kunskapskrav. Det finns kunskapskrav för alla skolans ämnen och kurser. Kunskapskraven beskriver vad som krävs i olika årskurser och på gymnasial nivå för godtagbara kunskaper och för olika betyg.

Ett kollegialt arbete inom och utanför den egna skolan är nödvändigt och värdefullt för att skapa en gemensam förståelse av kurs- och ämnesplanerna med sina kunskapskrav. För att underlätta det här arbetet tar Skolverket fram olika former av stöd som till exempel nationella prov, bedömningsstöd och kommentarmaterial till kunskapskraven. Syftet är att uppnå en likvärdig och rättvis betygssättning.

Skolverket sammanställer varje år betyg och meritvärden för samtliga skolor i landet, och samlar informationen i databasen Siris. Det går att söka och sortera i databasen.

Siris: Skolverkets betygsdatabas

Läs om bedömning och betyg på Skolverkets hemsida

Uppdaterad den 28 januari 2021

Utbildning & Barnomsorg

Skolchef
Sara Sjölund Bång
Telefon: 0942 - 141 02
sara.sjolund.bang@dorotea.se

Rektor 4-9 samt Risbäcks fjällskola
Vakant

Rektor F-3 samt fritidshem
Elevhälsochef
Tomas Forslund
0942 - 140 96
tomas.forslund@dorotea.se

Rektor förskola
Nicklas Nilsson
Telefon: 0942 - 141 03
nicklas.nilsson@dorotea.se

Studie- och Yrkesvägledare
Matilda Markusson
Telefon: 072 248 30 29
matilda.markusson@dorotea.se

Expedition  Strandenskolan
Ida-Kristin Lindh
Telefon: 0942 - 141 00
Ida-Kristin.lindh@dorotea.se

Expedition  Strandenskolan
Linda Tegnander
Telefon: 0942-141 01
Linda.tegnander@dorotea.se  

_____________________________

Lärcentrum

Enhetsansvarig/Rektor
Margareta Skoog
Telefon: 0942 - 141 91
margareta.skoog@dorotea.se

Utbildningssamordnare
Sara Norlin
Telefon: 0942 - 141 95
Fax: 0942 - 473 36
sara.norlin@dorotea.se
______________________________

Ansvarig nämnd
Kommunstyrelsen
info@dorotea.se