Vatten och avlopp

Vatten är vårt viktigaste livsmedel.

Bor du i tätorten eller i någon av kommunens större byar har du troligen tillgång till kommunalt vatten och avlopp.

Om du bor utanför tätorten eller större by får du ordna eget dricksvatten och avlopp. Du ansvarar då själv för vattenkvaliteten i brunnen och att ditt avlopp fungerar som det ska.

Avloppsvatten innehåller näringsämnen och bakterier som kan förorena vattenbrunnar, ge störande lukt och sämre bad- och fiskevatten. Det är därför viktigt att alla har en bra rening av sitt avloppsvatten innan det släpps ut i naturen.

Läs mer

Länk till anlägga ett avlopp 

Länk till köpa hus med eget avlopp 

Länk till Allmänna bestämmelser om vatten och avlopp i Dorotea kommun (ABVA)

 

Uppdaterad den 14 november 2022,

Länk till Felanmälan

Teknik och service

Chef Teknik och service
Pierre Danielsson
Telefon: 0942-141 36
pierre.danielsson@dorotea.se
VA-ingenjör
Thord Dahlberg
Telefon: 0942 - 140 18
thord.dahlberg@dorotea.se

Driftledare Östra
Ronny Andersson
Telefon: 070-283 28 50
ronny.andersson@dorotea.se

Driftledare Västra
Jan-Oskar Eriksson
Telefon: 0942-140 47
jan-oskar.eriksson@dorotea.se

Renhållningsansvarig
Andreas Karlsson
Telefon: 0942 - 140 48
andreas.karlsson@dorotea.se
Kostenheten
Kostchef Cisy Farideh Siljebo
Telefon: 072 - 227 70 93 
farideh.siljebo@dorotea.se
Kommunens fastigheter
Förvaltas av Doroteahus i Dorotea AB
Telefon: 0942 - 140 55
felanmalan.fastighet@dorotea.se
Mät- och GIS-ingenjör
Erik Bryntesson
Telefon: 0942-141 33
erik.bryntesson@dorotea.se
Administratör VA, Renhållning
Britta Björklund
Telefon: 0942 - 140 24
britta.bjorklund@dorotea.se

Miljö & Bygg

Expedition Miljö & Bygg
Telefon: 0942 - 141 61
miljo.bygg@dorotea.se

Miljö- och byggchef
Nicke Grahn
Telefon: 0942 - 141 63
nicke.grahn@dorotea.se

Byggnadsinspektör
Lotta Nilsson
Telefon: 0942 - 141 60
lotta.nilsson@dorotea.se

Byggnadsinspektör
Monika Roos
Telefon: 0942 - 141 11
monika.roos@dorotea.se

Miljöinspektör
Jörgen Sikström
Telefon: 0942 - 141 62
jorgen.sikstrom@dorotea.se

Livsmedelsinspektör
Sker via tjänsteköp av Lycksele kommun.