Lyssna Insia
En person som tittar i sin anteckningsbok

Utbildning och barnomsorg

En bra utbildning ger flera fördelar i livet. Dorotea kommun är en av Sveriges minsta kommuner, ändå har vi möjlighet att erbjuda en kvalitativt bra förskoleverksamhet och skola för våra barn och elever.

På de här sidorna får du en översiktlig presentation av förskola, skolbarnomsorg, skolorna och undervisningsmöjligheterna i Dorotea kommun, samt viktiga gemensamma fakta som gäller för alla.

Uppdaterad den 28 januari 2021

Utbildning & Barnomsorg

Skolchef
Marie Blomberg
Telefon: 0942 - 141 02
marie.blomberg@dorotea.se

Rektor 4-9 samt Risbäcks fjällskola
Sara Sjölund Bång
Telefon: 0942 - 141 01
sara.sjolund-bang@dorotea.se

Rektor F-3 samt fritidshem
Elevhälsochef
Tomas Forslund
0942 - 140 96
tomas.forslund@dorotea.se

Rektor förskola
Nicklas Nilsson
Telefon: 0942 - 141 03
nicklas.nilsson@dorotea.se

Studie- och Yrkesvägledare
Matilda Markusson
Telefon: 072 248 30 29
matilda.markusson@dorotea.se

Expedition  Strandenskolan
Telefon: 0942 - 141 00
_____________________________

Lärcentrum

Enhetsansvarig/Rektor
Margareta Skoog
Telefon: 0942 - 141 91
margareta.skoog@dorotea.se

Utbildningssamordnare
Sara Norlin
Telefon: 0942 - 141 95
Fax: 0942 - 473 36
sara.norlin@dorotea.se
______________________________

Ansvarig nämnd
Kommunstyrelsen
info@dorotea.se